Havel

No co Ti budu povídat, šéfredaktore,

tak sme letos v tý naší galerii v Ratajích nad Sázavou, kerý říkáme Chodba, páč víc než polovina výstavy se vodehrává fakt na chodbě, no řikám vodehrává, vona tam ta výstava spíš visí, ale já to slovo visí mám spojený tak strašně s naší historií, kerou pamatuju, že teda moje výstavy prostě nevisí. A viset nebudou. No tak teď nevim, jestli to neřikám jako ty holky, kerý dyž řikaj ne, tak většinou myslí možná…  To sem se trochu zakecal!

Ale znova: tak sme letos v tý naší galerii v Ratajích nad Sázavou teda v tý Chodbě letos začali né výběrem umělců, ale děním v new-centru naší lehce trapný karikatury, tedy na pražskym Hradě. Tam vám to vobsadili dva komici, něco jako Starej s prvnim náměstkem, nebo třeba Pat a Mat, nebo, jak se menovaly ty různý dvojice komiků,  třeba Laurel a Hardy, Voskovec a Werich, Harold a Loyd, Ferda a Brabenec, Müller a Thurgau – no teď jim fakt ale křivdim, vodpusťte!!! Ty dva mne inspirovali natolik, že sem udělal první letošní výstavu na téma Zeman, což mi nestačilo, ale pozval sem eště kreslíře, co umí toho KáGéBáckýho mistra Dobby. Výstavu obeslalo dvanáct karikaturistů, a věřte, stála za to.

To sem vám neřek, že rok před tím tu visely karikatury toho druhého ze zločinného spolčení, teda zároveň druhého prezidenta po tom převratu v devětavosumdesátym. No teď mne napadlo, proč to ty dva prezidenti, teda ten vodák s tim lyžařem, proč to vlastně nedali dohromady ve dvou? Dyš sme kdysi mohli mít dva papeže, proč dneska né dva prezidenty? Sice opoziční, ale za ruce se držíce! Dvě kanceláře vedle sebe na Hradě by se našly, ne? Do jedný by se dala pod strop čistička na vzduch a do druhý basketovej koš! To by bylo žůžo! Vokna kanceláří ke svatýmu Vítu, ve věži pozorovatelna pro třetího z party, již zmíněnýho mistra Dobbyho. Ten by při každý návštěvě koukal co ty dva dělaj a jestli proti němu něco nekujou.  A jestli jim má dát vejplatu.

Tečku za letošní výstavní sezonou dělá skoro celej svět. Fakt z celýho světa sem díky svýmu kámošovi Romanu Jurkasovi dostal do Rataj karikatury a kresby Václava Havla. No samozřejmě, že ne to co Václav Havel nakreslil! Ale to, jak světoví mistři pera, tuše, křídy, klávesnice u počítače a bůhvíčehoještě umí našeho presidenta ztvárnit. A všimněte si, že si z něj nikdo nedělá srandu. Nikdo. Všecky vobrázky sou kreslené sice do vesela, ale zároveň s obrovskou úctou k jedný z největších osobností našejch a světovejch dějin. Podívejte se na to, jak se kreslí veselá osobnost! Tou totiž Václav Havel je.

To sem se rozpovídal! Teda rozepsal.  

No co Ti budu, šéfredaktore, povídat!

Ota