Požár v Pivovárku

No co vám budu povídat, mládeži od deseti do sta!

V Ratajích nad Sázavou někdy v šestnáctém století postavili pod Zámkem veliký hospodářský objekt. A jaký by to byl hospodářský objekt, kdyby tam nebylo co pít! Ve sklepení tedy hlavy osvícené vybudovaly někdy kolem roku 1720 pivovar. No výstav nic moc, voda ze stařechovských studní a také z vlastní studny přímo v pivovarském sklepě. Prostě Pivovárek. Vařilo se tam ratajské pivo, a hned bylo v hospodářství veselo.  Až spadla klec. V roce 1880 Pivovárek vyhořel.

Co jste hasiči, co jste dělali,

Že jste nám ten pivo, pivo pivovárek

Shořet nechali…

Zlí jazykové tvrdí, že sládek tak dlouho ladil chuť piva, vše si pečlivě zapisoval, a když dosáhl dokonalosti, usnul. U svíčky. No tušíte, co se stalo. Od svíčky na pivovarském stole nejdřív chytil papírek, kam si sládek psal složení toho nejdokonalejšího piva z Rataj. Od papírku, věřte-nevěřte, chytla paruka pana sládka, což jej nepochybně probudilo. Ale to už hořel stůl, rozespalý sládek utekl a zabouchl dveře sklepa. Větrací dírou chytila zásoba ječmene ve stodole nad Pivovárkem a až utíkajících myší si všiml ponocný Filip a zburcoval hasiče, kteří zrovna tento den slavili v přilehlé hospodě 3. výročí svého založení.

Shořet nechali, i tu hospodu…

To už nebylo co hasit. V Pivovárku. Ale okolní hospodářská stavení rozjaření hasiči přesto zachránili. I barokní vazbu hlavního hospodářského stavení. Fakt. Hasili tehdy úplně vším, co teklo. Pamětníci tvrdili, že několik jich hasilo ze střechy, hadic nemajíc…

Místní na popud hasičů z Rataj nad Sázavou během několika týdnů postavili provizorní krov nad spáleništěm, vyčistili studnu a našli i sládka, který se od požáru skrýval v okolí. Nalezli ho prý až před Divišovem schovaného za zdí Židovského hřbitova. Sládka přes protesty divišovských dovlekli do Rataj a nutili ho odevzdat recepturu na Ratajské pivo. Použili i právo útrpné! Zalepili mu ústa právě vynalezenou Hansaplastí a na hlavu mu lili piva z různých pivovarů. Něco jako waterboarding s pivem. Neprozradil nic. Nemohl. Papírek se složením shořel a sládek zblbnul.

my staří mazáci, staří ulejváci, máme pít vodu!!!

Bývalý Pivovárek si pronajala parta nadšenců, vznikl Klub Pivovárek, který se již nezabývá vařením piva, ale v sále, který si s laskavým svolením Městyse Rataje nad Sázavou přestavěli na koncertní a taneční prostor, produkuje koncerty, divadla, tancovačky, plesy a tak.

Sledujte stránky klubpivovarek.cz a někdy nás navštivte! Vyberte si pořad podle svého gusta, třeba hasičskou tancovačku na Velký pátek, divadlo Matouš 7. května, kapelu Zrní 21. května, nebo Vláďu Mišíka 11. června či Radima Hladíka začátkem července. Nebo přijďte 9. července fandit odvážným pilotům historických vozidel na tradiční Rataják 2016! Mnoho dalších pořadů včetně koncertu divišovského souseda Martina Krause 6. srpna mimochodem pravděpodobně praprapra vnuka maželky ratajského sládka Martíny Juliany komtesy Ptaczek z Hrazených Rataj.

Vodu nepijem, my pijeme rum!

Samozřejmě, že je Klub Pivovárek vybaven barem s pivním kozlem doslova a do písmene a další skoro sedmdesátkou druhů alkoholických a nealkoholických nápojů! Skvěle chlazených! Třeba rumů je tam v nabídce asi pět.

No co vám mládeži budu povídat…

Klub Pivovárek Rataje nad Sázavou