O Ratajáku

Rataják - jízda veteránů do vrchu

Jízda veteránů do vrchu byla v Ratajích nad Sázavou obnovena roku 2011. První závod proběhl již v roce 1904, kdy se účastnil jediný závodník, prapraprapraděda nynějších pořadatelů Lojzík Filip z Rataj nad Sázavou. Závod se rychle stal oblíbeným - zatímco 1. ročníku se účastnilo 5 jezdců, nyní je jízda omezena na 70 účastníků. Závod je hojně navštěvovaný, diváci jezdí až z českého Frýdku-Místku či z německého Freiburgu. Trasa dlouhá 1 300 metrů začíná pod hradem Pirkštejn, obtáčí kostel, vede přes náměstí, okolo ratajského rybníku a končí u ratajského hřbitova. Dráha je unikátní tím, že je dlážděna žulovými kostkami z jednačtyřicátého roku.

Stalo se již tradicí, že nikdo ze závodníků není poslední. Všichni jsou první, s příslušným počtem trestných bodů, které se počítají z časového rozdílu mezi první a druhou jízdou. Kromě diplomu se předávají ceny pro nejstaršího veterána (Buick D35 z roku 1917), cena za nejkrásnější vozidlo (udělovaná nejmladšími nezainteresovanými návštěvníky závodu.) Další ocenění získali například zástupci U. S. Army, řidička valníku za svou vytrvalost, či nejlépe dobově oblečení závodníci.

S organizací jízdy do vrchu Rataják pravidelně pomáhají Sbor dobrovolných hasičů Rataje nad Sázavou, rodina Leblových, manželé Kunešovi, celý závod startuje starosta městysu Ing. Luboš Kubát.

 

Přihláška

 

Mapa závodu: